Díl 62: Umkomass, Scottburgh a Smradlákov

Jedním z nejznámějších potápěčských míst v Jižní Africe je Aliwal Shoal, který se nachází zhruba 50 km pod Durbanem. Několikrát jsem koketoval s myšlenkou, že tam na víkend vyrazíme a udělám si zářez, pardon, zápis do svého potápěčského deníku.

Konečně se podařilo skloubit pracovní povinnosti tak, že v pátek jsem si vzal volno a před šestou ranní jsme se natěšení vydali směrem k pobřeží Tichého oceánu. Aby se situace nekomplikovala, zamluvil jsem ubytování přímo v Blue Ocean Diving Centru v Umkomaas.

Při ubytování nás čekalo poměrně velké překvapení. Místo obvyklého útulného pokojíku, na který jsme zvyklí z jihoafrických penzionů, na nás čekal temný pokoj, který trochu připomínal patnáct let nevětranou kobku. Kačenka je evidentně zaskočená a trochu se jí z toho dělá nevolno. Jdeme se projít a pak požádáme o přestěhování. Pokoj smrdí výrazně míň a má dvě okna, takže se dá větrat a je výrazně světlejší. Ovšem ani to nezabrání, aby se tu Káča cítila jako v hotelu, který stráží šílený Jack Nicholson.

Dnes ponor nebude a na potápění k žralokům v kleci je taky pozdě. Jedeme na pozdní oběd do 10 km vzdáleného Scottburg. Shodou okolností si vybereme hospodu, kterou vede francouzský kuchař a je (aspoň podle hodnocení TripAdviseru) nejlepší v okruhu 10 mil.  Nálada po dvojitém steaku ze žlutého tuňáka a Pad Thai (thajská lahůdka, připravená francouzským kuchařem a servírovaná v Africe) se výrazně zlepšila. Nemáme nic lepšího na práci než se jít povalovat na pláž. Voda má 23°C a vzduch příjemných 25°C.

Obloha je jak vymetená, ale vlny jsou silné.  Po chvíli poskakovaní jsem si pochroumal kotník, když jsem se snažil se zachovat důstojnost padesátiletého tatíka a pokoušel jsem se udržet v příbojových vlnách na nohou. Na závěr fotíme pláže v měkkém fotogenickém světle a jdeme do Smradlákova. Nejdřív Káča tvrdila, že jsme jediní hosté, a to že je teda divný. Sešli jsme do baru, abychom poslali dětem pár sms zpráv, a ejhle ono je tu plno lidí. Ale Káču to stejně nepřesvědčilo, a i nadále si neustále stěžovala na všudy přítomný zápach. Smrad se údajně line z peřin, polštářů, záclon i koupelny. Jojo naší princezně se nelíbí potápěčské prostředí. 🙂