Díl 55: Dopadne to stejně jako v Zimbabwe?

Pod vedením nového prezidenta Cyrila Ramaphosa prošel jihoafrickým parlamentem zákon, který umožňuje vyvlastňovat půdu bílým osadníkům. Aby zákon, který je smrtícím koktejlem socialistické ideologie a pomstou za apartheid, vstoupil v platnost je potřeba změnit Ústavu. Do 30. srpna budou právníci řešit, zda je možné schválit dodatek ke kritickému odstavci 25.

Pokud se ukáže, že Ústavu je možné přepsat, a vzhledem k tomu, že komise, která změnu Ústavy řeší je plně pod kontrolou ANC, pak se otevře cesta do pekel. Robert Mugabe v sousedním Zimbabwe řešil stejné problémy stejným způsobem o patnáct let dříve. Nespokojenost obyvatelstva s ekonomickou stagnací, ničivým suchem a vysokou nezaměstnanost vyřešil vyvlastnění půdy bílých farmářů a způsobil, že prosperující země vyvážející potraviny se ekonomicky zhroutila, dosáhla největší hyperinflace v dějinách a stala se závislá na dovozu.

Zatím na tento nejnovější vývoj nejrychleji reagovala Austrálie. Australský ministr vnitra Peter Dutton oznámil, že zkoumá možnosti, jak urychleně poskytnout bělošským farmářům z Jižní Afriky víza z humanitárních důvodů. Na což reagovala jihoafrická vláda velmi nelibě, ústy mluvčího vlády Ndivhuwo Mabaya, který ostře reagoval, že neexistuje jediný důvod, proč by se měly jakékoli skupiny jihoafrických občanů bát o svoji budoucnost.

Tlak a útoky na bílé farmáře se stupňují. Nervozita v bílé komunitě stoupá. A nejen tam. Komunita přistěhovalců z Indie, Bangladéše, Egypta či Číny na svou kůži dost často pociťuje, jak vypadá odvrácená tvář Afriky. Otevřené výzvy, aby se vrátili do svých rodných zemí je to nejmenší s čím se setkávají.

Pokud si chcete užít jihoafrickou přírodu, pohostinnost a doposud fungující infrastrukturu, přijeďte, co nejdříve.