Díl 54 : Jižní Afrika má nového prezidenta. A co dál?

Cyrill Ramaphosa je od 15. února novým prezidentem. Přestože Jacob Zuma dlouho vzdoroval dobrovolně opustit svůj úřad, nakonec to vzdal, protože neměl nejmenší šanci proti většinovému ANC v parlamentu. Je otázkou, jak si veterán z boje za svobodu poradí s výzvami, které před ním stojí.

Katastrofální sucho, které hrozí katastrofou epických rozměrů v řádu týdnů, všudypřítomná korupce, klesající výkonnost ekonomiky, nezaměstnanost, nerovnováha příjmů a fakt, že stále 10% obyvatelstva vlastní 90% půdy, abychom jmenovali ty nejzákladnější.

Bolestivý proces je pro ANC pro tuto chvíli u konce, ale zdá se, že se objevuje více otázek než odpovědí. Hlavně, když přijde na řešení problémů, které trápí Jižní Afriku dlouhodobě. V každém případě je zde velké očekávání, které se může rychle přeměnit ve velké zklamání. Když k tomu připočteme, že politický vliv ANC se stále drolí a jednotlivé frakce vyostřují vnitrostranický boj, který už vedl k tomu, že na úrovni měst dokonce ANC ztratili většinu v Johannesburgu i v hlavním městě Pretorii.

Nezbývá než držet palce, ale je jisté, že následující týdny na jihoafrické politické scéně nudné nebudou.