Díl 51: Sucho

To je síla! To je téma, které opravdu hýbe celou Afrikou. Vynucená rezignace prezidenta Jacoba Zumy je proti tomu zpráva ze čtvrté stránky bulváru.

V Jihoafrické republice vyhlásili na celém území stav přírodní katastrofy. Důvodem je mimořádné sucho, které dopadlo na Kapské Město. To že se katastrofa blíží, věděli všichni a dlouho. Poslední dva roky se nesmělo zalívat, což hodně lidí z Kapského města neslo hodně těžce. Chápu to. Oblast je proslulá svou zelení. Vypadá jak oáza v moři písku, a proto je taky tahle destinace tak populární. V současnosti aglomerace dosahuje čtyř miliónů a vody stále ubývá. Adi si to nikdo neumí představit, co se stane. Příděl vody na osobu se snížil na 50 litrů denně, což je zhruba sprcha, která netrvá ani tři minuty. Tyto opatření vedly dle výpočtů k posunutí Dne 0 na začátek června, ale co bude potom nikdo netuší.

Kromě neúměrného nárůstu spotřeby je příčinnou, nedostatečné, respektive skoro nulové srážky v období dešťů za poslední tři roky, politika, neschopné vedení jak na lokální, tak na federální úrovni a samozřejmě jako všude, čekání na zázrak.

Poprvé si tak civilizace vyzkouší jak s ekologickou katastrofou, tak obřích rozměrů nakládat.

Problémy ovšem nemá jen západního pobřeží největší jihoafrická aglomerace Pretorie-Johannesburg má jen o málo lepší vyhlídky. Lesotho, které žije na prodeji vody z jejich přehrad hlásí rekordně nízkou hladinu vody.