Díl 50: Kriminalita v Jižní Africe

V práci je otázka kriminality, zločinů a neschopnosti policistů druhým nejoblíbenějším tématem, hned po počasí. Otázka kriminality obzvláště v Johannesburgu je taky jedna z prvních otázek, když se s někým bavím o své současné misi.

S otázkou kriminality přichází současně i dotaz na obavy, že se staneme terčem zločinu a jak se s nimi vyrovnáváme. Zatím jsme se přímými účastníky žádné nepříjemné události nestali, ale historky, které v práci slýchám jsou dost odstrašující.

Nedalo mi to a vyhledal jsme si pár informací na netu a opravdu to nevypadá dobře. Kriminální statistiky se od roku 2004 do roku 2010, kdy se v Jižní Africe konalo mistrovství světa ve fotbale se každým rokem výrazně snižovaly, ale počínaje rokem 2012 se trend znovu otočil a počet zločinů roste.

V roce 2016 se opět průměrný počet vražd spáchaných za jeden den přehoupl přes 50 násilných úmrtí spáchaných lidskou rukou denně. Ročně to představuje skoro 19 000 vražd. Pro srovnání ve Velké Británii se srovnatelným počtem obyvatel to bylo v roce 2016 pouhých 697. Ukazuje se, že problém asi není ve zdrojích, protože od roku 2012 se rozpočet navýšil téměř o 50% a počet policistů narostl o cca 30%.

Nejsem schopen pokrýt všechny důvody, ale zdá se, že velkým problémem je špatné řízení a neefektivnost, a hlavně za vlády prezidenta Jakoba Zumy, je snaha eliminovat policejní akceschopnost. Například přijímáním nekvalifikovaných a nevzdělaných rekrutů. Dříve bylo nutné splnit 18 základních kritérií, ale prezidentským výnosem se do policejního sboru může hlásit každý s čistý rejstříkem, ve věku 18 let a s občanství JAR. To je všechno.

Opět se potvrzuje staré přísloví, že ryba smrdí od hlavy. Současný prezident má nebo měl přes 700 obvinění z různých zločinů od úplatkářství, zneužívání moci až po násilné činy. Není divu, že pod tímto vedením, kdy prezident si kabinetu dělá loutky, kterými manipuluje ve prospěch svých obchodních a politických zájmů. Díky této vládní reprezentaci, která vzešla samozřejmě z afrického národního kongresu, tato strana výrazně oslabuje, ale stále díky podpoře venkovského obyvatelstva má jasnou převahu, aby sestavila vládu a zvolila si prezidenta. Je jisté, že eroze velkoleposti Jižní Afriky zrychluje a to, co je viditelné ve statistikách kriminality je jen vrcholem ledovce v ostatních službách. Jsem rád, že jsme ještě stihli navštívit tento úžasný kout světa, před tím než chaos a násilí zcela ovládne veřejný prostor. Z naší umělé bubliny v Bedfordview to nevypadá tak naléhavě, ale zdá se, že pokud Afričani se svou Jižní Afrikou něco urychleně neudělají, čeká je zářná budoucnost Zimbabwe, a to jim opravdu nepřeji.