Díl 49: Bleskové záplavy a motivační systém pro zdravou populaci

Tak jsme osiřeli. Děti se bez nehody přesunuly do Evropy. A my jsme se posunuli na brzké africké jaro. Teploty pomalu stoupají a nyní se pohybují mezi dvaceti a třiceti stupni. Je většinou pod mrakem a prší. Teda na místní poměry. Většinou se jedná o přeháňky, které jsou občas docela prudké. Výsledkem je totální zácpa na hlavní dálničních tazích a obchvatech.

Nevím proč, ale většinou se neřeší odtok vody, a tak při přívalových deštích se objeví prolákliny, kde se drží voda, a tak na některých dálničních místech dosahuje voda až půl metru. Netrvá to dlouho a voda odteče nebo se vsákne, ale stačí to na vytvoření desítky kilometrů dlouhé zácpy, který trvají dlouhé hodiny.

Jinak se toho v Johannesburgu moc nezměnilo zvykám si na pracovní rytmus. Vstávám brzo, abych stihnul ranní plavání nebo fitko v Planet Fitness a byl na půl osmou v práci.

V Jižní Africe mají úžasně propracovaný motivační program pro dodržování zdravé životosprávy. Kdo chodí, pravidelně cvičí. To znamená, že se může prokázat účastí v oficiálních závodech nebo pravidelnou návštěvou fitness center (největší jsou Planet Fitness a Virgin Active) získává slevu na zdravotním pojištění a navíc se mu zlevňují permanentky, kdy cena se postupně blíží nule.

Proto také cvičení berou v JAR opravdu vážně a fitka jsou plná téměř v každou denní dobu.

Ostatně servis, množství náčiní, zástupy strojů, počet sálů, plavecký bazén se šesti dráhami, dvousetmetrový běžecký ovál a všudy přítomní trenéři jsou velkou motivací. Nejsem zrovna velký příznivec hodin strávených trýzněním těla, ale tohle prostředí je hrozně pozitivní a přímo vybízí pustit se do toho s plnou vervou.

Ostatně kromě nakupování je velkou vášní Jossies – běh a cyklistika. Každý víkend je možné se zúčastnit otevřených závodů. A tak v různých čtvrtích potkat skupinky lidí ve sportovním úboru a v tričkách se stejným emblémem. Debaty kolegů, kteří se zúčastnili proslulého Comrades maratonu (89km!!) jsou mimo mé chápaní i schopnosti.