Díl 47: Franschhoek

Z vinařských měst Jižní Afriky je určitě nejznámější Stelenbosh, ale kdo se jednou vypraví se toulat po vinařstvích údolí řeky Eerste, neodpustí si návštěvu další ikony afrického vinařství – městečko Franschhoek. Stellenbosh je známější, ale Franschhoek je srdcem oblasti označované jako Cape wineland.

Kdo miluje malé domky s úpravnými zahrádkami plné rozkvetlých květin, tak si určitě tohle místo zamiluje. Ovšem důležitější než architektura je zde víno a jídlo. Ostatně nedávno otevřená Wine Valley Food & Wine Route má tuto snahu potvrdit. Franschhoek jako hlavní město gourmetů v Jižní Africe. Naučná stezka zahrnuje nejenom návštěvu vinařství a ochutnávání vína, ale také citlivé párování jídla s vínem ve fine dinigových restauracích, návštěvu vyroben čokolády, ochutnávání olivového oleje, sýrů a kurzy vaření.

Vinařská oblast je magnetem, které přitahuje nejenom turisty, ale i umělce a řemeslníky. V okolí Froenschhoek najdete spoustu malých galerií s originálními uměleckými předměty od obrazů, kovových objektů až po neodmyslitelné a všudypřítomné vyřezávané figurky. Bohužel ceny překračovali náš budget, takže zůstalo jen u prohlídku pár rodinných galerií.

Na pozdní oběd jsme zašli do Rayens Kitchen. Ani denní nabídka ryb s šťouchanými bramborami a petrželkou ani hovězí steaky s čenichovým lilkem rozhodně nezklamaly. Na zpáteční cestě na stavujeme ve vinařství Thelema, kde kupujeme láhev pro stýčka příhodu a taky, abychom našim vinařským chutím aspoň částečně učinili za dost.

Je pozdní odpoledne a ještě jsme stíháme Rupert muzeum v Stellenboshi. Galerie ukrývá jak modernu, tak nejvýznamnější umělce JAR dvacátého století. Upřímné řečeno moderna neurazila, ale žádný vodvaz. Dá se to. Z významných domácích umělců je jednoznačně největśí vopruz Irma Steinová.

Večeře ve Wijnhuis se povedla tak z 75%  Já jsem si užil mušle, děti jehněčí na červeném víně, ale Káča má k bifteku kaši z pytlíku, což trochu zkazilo dojem. Jdeme to zapít za roh do studentského podniku, kde mají báječně levný a dobrý Shiraz.