Díl 45: Pozorování velryb

Probouzíme se do ocelově šedého rána, kdy mraky visí tak nízko, že by se jich člověk dotknul, kdyby se nebál, že je potrhá a začne pršet. Osud dnešního tripu za velrybami je vzhledem k počasí nejasný. Fouká vítr. Což je na jednu stranu dobře, protože tu je šance, že rozfouká mraky, ale na druhou stranu se asi zvednou vlny.

Každopádně se to za čtyři hodiny dozvíme. Paní domácí doporučuje, abychom se podívali na pravidelný sobotní trh, který se koná na kriketovém hřišti. Trhy jsou v Jižní Africe oblíbenou zábavou, jak se pochlubit domácími farmářskými produkty a jak posilovat vazby v místní komunitě. Atmosféra je mnohem srdečnější a důvěrnější než na farmářských trzích na Náplavce nebo na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Trochu jsme se při ochutnávání místních dobrot zapomněli, a tak tak to stíháme do malého přístavu odkud vyplouvá naše loď.

Máme kliku, vítr mraky rozfoukal a vlny jsou přijatelné, takže výlet se koná. V 11:30 se loď vrací z předchozí plavby a z jejích útrob se vypotácí výprava Japončíků a někteří se ještě po čtvrt hodině naklání nad vodu přístavu a bezostyšně zvrací.

Vyrážíme podle plánu. Ráno bývá moře klidnější a je snadnější velryby zahlédnout. Na druhou stranu velryby milují vlny a tak, když se moře zvlní na jejich vrcholcích se objeví pěnové čepice, velryby jsou mnohem aktivnější. Takže je těžké si vybrat, v kterou dobu vyrazit na moře. Prostě musíte mít štěstí a být ve správnou chvíli na správném místě, abyste udělali dokonalou momentku s kytovce zavěšeným ve vzduchu.

Já jsme metodiku focení velryb moc nezvládl. Nejdřív velrybu je nutné spatřit. Lodě se nesmí k velrybám přibližovat na méně než 300 m, samozřejmě výjimkou je situace, kdy velryba připluje sama k lodi. Velryby jsou tedy většinou dost daleko a objektiv je vytažený na maximum. Zbývá jediné. Mít fotografický přístroj v pohotovostní poloze na krku a čekat, kde se velryba objeví. Když ji zpozorujete, je nutné rychle přístroj zvednout k očím, zaostřit a zmáčknout spoušť. Výsledek je pak většinou fotka moře s gejzírem pěny po poté, co se kytovec potopil.

Nakonec jsme něco nafotili, ale zase žádná aspirace na cenu World Press Photo to není.