Díl 44: Za velrybami

Jednou z velkých atrakcí Jižní Afriky jsou nejen zvířata v národních parcích, ale i podmořských život v oceánských rezervacích a hlavně pozorování největších savců na zemi – velryb. Pozorovací sezóna začíná v červnu a končí v půlce listopadu. Velryby připlouvají z ledových vod Antarktidy, aby doplnili zásoby tuku a hlavně, aby tady vyvedli na svět své mladé.

Velryby můžete pozorovat od Kapského města, resp od False bay přes Hermanus až ke Střelkovému mysu (Alguhas). V Indickém oceánu je to celé pobřeží Garden route až ke Kwazulu-Natal. Jednoznačně nejznámější a nejlepší místo na pozorování ze břehu je Hermanus, který je hodinu a půl jízdy na jih od Kapského města.

Letošní festival sledování velryb se konal 28 – 30. září. Nedokáži si představit jak tohle malé městečko, pojme každoročně na několik dní více jak sto tisíc návštěvníků. My jsme tady byli ve všední dny a turistů bylo dost, ale vzhledem k velkému útesu se celkem přijatelně rozprostřeli, takže i když všechna parkoviště byla plná, bylo si možné najít místo odkud se dali velryby sledovat a člověku někdo permanentně nevrážel do zad fotoaparát s 400 mm objektivem na stativu.

Nejrozšířenější druhem velryb je velryba jižní (Southern Right Whale) což je kytovec dorůstající 15 metrů a vážící okolo 50 tun. Kromě ní při trochu štěstí můžete narazit na mystické keporkaky (Humpback Whale), na menšího Brydeova plejtváka (bryde’s whale) či na modrou velrybu (Blue whale). Na výpravě za velrybami můžete narazit i na skotačící delfíny. Milovníci filmu Zachraňte Willyho mohou tiše doufat, že se z vody vynoří největší a nejdravější z delfínů kosatka dravá (Killer whale) nebo delfín skákavý (bottlenose dolphin).

Takže opravdu návštěvu této atrakce jsme si nemohli odpustit. A už v půl jedenácté v Hermanusu vybalujeme v novém pokoji penziónu Pelagus B&B. Výhled na moře sice nemáme z našeho pokoje, ale z terasy. Hotel je hned na útesu nad mořem. Takže výhled, jak z rozhledny. Na uvítanou si dáváme ve společenské místnosti sherry a připíjíme na úspěšný lov beze zbraní. V tom se za prosklenou stěnou z moře vymrští nákladní vagón a dopadne s velkým plácnutím do vody. To se opakuje ještě dvakrát. Trochu nám při tom upadla brada.

Chci se vyvarovat chyb a snažím se zamluvit na zítřek výlet lodí. Předpověď počasí na zítřek není nijak příznivá, ale máme zamluvené 4 místa s Hermanus Whale  Cŕuises.

Vyrážíme ven na oběd a na pozorování. To s tím vymrštěním vagónu se ještě jednou opakuje, ale z větší vzdálenosti a ukáže se, že to bylo pro dnešek vše, co se týče skákajících velryb. Odpoledne kombinujeme zírání na mořskou hladinu, kde se tu a tam objeví černý flek s ploutví a procházku po pobřeží. Keporkak ani jiná velryba se neobjevila, tak snad to zítra vyjde.