Díl 42: Div světa – Stolová hora

Po Halong Bay je Table Mountain teprve druhý novodobý přírodní div světa, který navštívíme. K spodní stanici lanovky, která je vě výšce 304 m.n.m. šplháme skrz celé město, a ještě si to klikatíme mnoha serpentýnami než se dostaneme k řadě parkující aut.

Máme kliku, protože ke stanici to máme jen necelých 10 minut chůze. Zastiňuji si oči, abych viděl kam vedou nosné  kabely, na kterých jsou zavěšeny symetricky dvě gondoly. Nesporně kromě přírodního divu je lanovka technickým zázrakem, zvlášť když si uvědomíme, že byla uvedena do provozu již v roce 1929. Od té doby lanovka prošla několika úpravami. Při té poslední z roku 1997 byly gondoly navrženy tak, že v průběhu pětiminutového jízdy na vrchol do výšky 1067 m.n.m., při kterém překonají více jak sedmi set metrové převýšení, se  otočí o 360 stupňů a tak každému z cestujících umožní ohromující výhled do volného prostoru.

Pěší výstup podle průvodce údajně trvá asi 4 hoďky. Po celou dobu jízdy vzhůru jsem se snažil ve strmých skalách najít stezku kudy se jde, ale marně. Musí to být dost velká divočina. Dost mě mrzí, že jsme se o prvovýstup nepokusili, ale vzhledem k našlapanému programu, to jaksi nešlo.

Každoročně lanovka vynese na vrchol skoro milión turistů a lístky je vhodné si zajistit dopředu on-line. To jsme samozřejmě netušili, a tak jsme si postáli skoro dvě hodiny ve frontě. Což zase způsobilo, že při cestě nahoru už z mraků zbyly jenom cáry, které se válely po strmých úbočích a po další půlhodině jsme zažili vrchol legendární hory zcela bez mraků a díky odpolední hodině i s měkkým slunečním svitem.

Temeno hory je opravdu ploché a stojí za to, tu chvíli strávit, nicméně po hodině a půl si musíme stoupnout do fronty na sestup. Začal trochu foukat vítr. V každé gondole jedoucí nahoru je nádrž s 3600 l vody, takže cesty vzhůru jsou pěkně stabilizované. Při naší cestě opačným směrem to trochu houpalo. Zajímalo by mě, co by dělali, kdyby vítr zesílil a lanovka by se zastavila. Ale to by asi vážně musel být uragán, protože tady takové detaily asi neřeší.

P.S. Mýlil jsme se. Následující den lanovku nepustili, i když to na pobřeží nijak významně nefoukalo.