Příroda – léčí i zkrášluje

Příroda je opravdu mocná čarodějka. To ostatně dobře věděly už naše prababičky, které využívaly blahodárných účinků nejrůznějších bylinek, jak ke zdraví, tak ke kráse. Zkuste jejich neprávem zapomenuté kouzlo znovuobjevit také vy.

Síla bylinek

Současná doba sice léčivým bylinkám příliš nepřeje, přesto by byla škoda, jejich sílu nedocenit. Vždyť to, že nevymizely ani v době moderní medicíny a rozvinutého farmaceutického průmyslu, už něco znamená. Semena, plody, listy, květy nebo kořeny si poradí s nejrůznějšími neduhy, ať už vás trápí chřipka či nachlazení, sužují vás zažívací problémy, bolí vás zuby, trpíte zánětem dásní nebo potřebujete vyléčit afty. Řadu přírodních produktů si můžete vyrobit doma, bude to však vyžadovat jisté úsilí. Pokud ale netoužíte stát se „babkou kořenářkou“, zamiřte raději do lékárny, kde je snadno pořídíte už hotové ve formě mastí, čajů, vod a dalších přípravků. Sortiment je víc než široký.

Léčba i prevence

Bylinky však neřeší jen samotný problém, ale skvěle fungují také jako prevence. Řepík, heřmánek, šalvěj nebo hřebíček tvoří například součást zubních past, takže vás ochrání před vznikem zubního kazu, zánětem dásní nebo nebezpečnou paradontózou. Vybírejte však obezřetně, s přírodní kosmetikou se totiž doslova roztrhl pytel a některé produkty se bohužel jako přírodní pouze tváří. Obsahují totiž spoustu zbytečné chemie a představují tak nebezpečí nejen pro vás, ale také pro vaše malé ratolesti. Právě pro ně je vystavování škodlivým chemickým vlivům obzvlášť nebezpečné, proto pečlivě dbejte na jejich zdraví. Složení produktů pečlivě hlídejte především u výrobků, se kterými se dostávají dennodenně do kontaktu – například u dětských zubních past. Mnohdy jsou plné chemikálií, syntetických barviv a pěnidel.

Krása i zdraví

Léčivé byliny však nerostou jenom v našich zahrádkách, luzích a hájích. Spoustu cenných rostlinek najdeme i na místech od nás podstatně vzdálenějších. Třeba v daleké Africe, kde roste unikátní rooibos. Ten znají především milovníci čaje, kteří si ho oblíbili pro jeho lahodnou chuť, ale i pro vysoký obsah antioxidantů a minerálů. Zlato z Afriky, jak bývá někdy rooibos označován, však nemusíte jen popíjet. Vyzkoušet ho můžete také ve formě pleťové kosmetiky, dodá totiž vaší pokožce pružnost, lesk a mladý vzhled.

Tak vidíte, příroda je opravdu mocná. Nebojte se tedy využít její zázračné síly a zlepšit tak své zdraví i samotný zevnějšek.