Díl 41: Nejkrásnější botanická zahrada světa

Dnes máme na programu čelní příčky z programu MUST BE SEEN – Table Mountain a Kirstenbosch Botanic garden. Pohledem z okna zjišťujeme, že hora je celá v mracích a tak začínáme botanickou zahradou, na úpatí Devil’s peak. Mraky z líně převalují přes horský hřbet a zvolna sestupují po úbočí. Vypadá to, jako by někdo vařil v obrovském hrnci a pára přepadává přes okraje dolů. Ostatně podle pověsti za mraky na Stolové hoře může holandský pirát, který se snažil přechytračit čerta v kouření. Čert prohrál, naštval se a pirát od té doby musí bránit a hora je kvůli tomu stále v mracích. Na rozdíl od 15 km vzdáleného centra města tady už svítí sluníčko a kromě mraků připlouvající z druhé strany masivu je obloha vymetená. Zahrada je úžasná, i když jsme tady jen my, důchodci a školní výpravy. Viděli jsme zahrad hodně, ale tahle nepochybně na titul Nejkrásnější botanická zahrada světa aspiruje.

Na rozdíl od jména, které se odkazuje na jakýsi les (bosh) patřící rodině Kirstenů a o nichž nikde v historických pramenech není zmínka, den založení tedy 1. července 1913, je zcela prokazatelný.

Zahrada se rozkládá na 528 hektarech a kromě rostlin, keřů a stromů si můžete užít chůzi po visutém chodníčku, umělecké objekty, skleníky a naučné stezky. Zahrada se pyšní více jak 8500 rostlinami a je srdcem Kapského království rostlin (snažil jsem se přeložil Cape Floral Kingdom), jednoho ze šesti rostlinných světových regionů, které je zároveň nejmenší a který se naopak chlubí největší biodiversitou.

Další nej, kterým se botanická zahrada Kirstenbosh pyšní od roku 2004, kdy jako jediná ze všech botanických zahrad na světě byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Pro nás je určitě zajímavé, že z tohoto regionu pochází převážná většina našich zahradních rostlin a také zde roste národní květina Jihoafrické republiky Protea královská jejichž květ může mít v průměru až 30 cm. Takhle velikou jsme neviděli, ale její menší kolegyně jsme měli tu čest potkat a vidět.

Je jisté, že nás zahrada zcela okouzlila, takže abychom si prodloužili pocity, které v nás toto neobyčejné místo vzbuzuje, zašli jsme do místní restaurace s jejíž terasy jsme mohli v klidu pozorovat zdvíhající se zelené stráně zahrady. Moyo nabízí úžasné speciality. Skoro se nedalo si vybrat, ale nakonec jsme to zkombinovali, abychom mohli navzájem ochutnávat a vznikl z toho taková malá, ale vydařená exkurze do africké gastronomie.

Nezbíhají se Vám sliny, jen si přečtete náš polední výběr:

  • Nigerijský kebab s grilovanou jehlou s hovězím steakem, kuřecích prsou a filety z pštrosa
  • Pomalu pečené jehněčí stehno
  • Grilovanou rybu polévanou omáčkou z ořechů a zázvoru, posypané kousky manga, kokosu a jemně drceným kajenským pepřem. Podávanou s kuskusem a africkým špenátem
  • Mozambické krevety peri-peri servírované s marockou rýží

P.S.: Takže o Table Mountain až v příštím díle.