Díl 40: Tučňáci

Tučňáci patří zcela určitě k jedněm z nejroztomilejších zvířat, které si užívají celosvětovou popularitu po fenomenálním úspěchu filmu Happy feet, který z nich udělal zvířecí celebrity, ale také přitáhl pozornost k problémům, s kterými se tučňáci musí vypořádat. Přestože to byl animovaný film ze stáje Walta Disneyho, přece jenom snad pomůže tučňákům k přežití.

V Africe se rozmnožuje jenom jeden druh a to tučňák Africký (Spheniscus´Demersus), který žije jen na 24 lokalitách táhnoucí se od pobřeží Namibue až k Algoa bay nedaleko Port Elisabeth. Na začátku minulého století se odhaduje, že populace čítala několik milionů, v padesátých letech to už bylo jen něco kolem 500 000 jedinců a nyní se odhaduje počet tučňáků afrických na méně než dvě stě  tisíc. Bez debat nejpopulárnější kolonii těchto nelítajících opeřenců v Jižní Africe je Boulder beach nedaleko městečka Simon Town na pobřeží zátoky False Bay.

Kolonie tučňáků je jak z kresleného filmu pod labyrintem dřevěných mostíků, cestiček a vyhlídek se batolí stovky černobílých figurek, které ochotně pózují fotografujícím turistům. Citlivá architektura umožňuje tučňákům se nerušeně procházet a turisti je jak se zdá příliš neruší. Hlavně je všude striktní zákaz krmení, který je také pečlivě dodržován. Jako hnízda jsou všude instalovány rozříznuté barely, které působí jako přirozené jeskyně pro zodpovědné tučňáččí rodiče, které se o své povinnosti zodpovědně dělí. Černobílé páry jsou monogamní a vydrží spolu až deset let opakovaně se vracet na stejné místo, aby vyvedli mladé.  Jsou fakt boží, zvlášť když se rozeběhnou. Parta tučňáků lezoucích z vody byla pro nás fotografickou výzvou, ale úplně to nevyšlo, nicméně fotek jsme pořídili opravdu hodně a některé stojí za to. Batolení a poskakování legračních postaviček nám vydrželo skoro tři hodiny, ale pak už nás začal tlačit čas.

Domu jsme se dostali až po sedmé, díky nekonečným frontám kvůli opravování silnice, takže zbyl jen čas na večeři a na kontrolu nejnutnějších emailů, ale i tak jsme v posteli až po jedenácté.

P.S. Pokud si chcete přečíst o tučňácích více doporučuji navštívit www.pinguins.cl