Díl 37: Two Ocean Aquarium a Victoria & Albert Waterfront

Než jsme odjeli do Afriky, měl jsem o Kapském městě jen velmi mlhavé představy. Domníval jsem se, že se rozkládá přímo na mysu Dobré naděje. Chyba. Z Kapského města je to necelých 80 km. Dalším pomýlení byla domněnka, že se jedná o nejjižnější bod Afriky. Taky špatně. Nejjižnějším cípem Afriky je mys Agulhas vzdálený víc jek 160 km vzdušnou čarou. Nicméně aspoň, že ta Stolová hora byla správně lokalizovaná. Podívám se z okna a stále je tam, i když je zase zahalena v mracích, ale to se dalo předpokládat.

Geografickým předělem mezi Atlantským a Tichým oceánem je nejjižnější cíp Afriky, ale vliv míchání teplých vod z Pacifiku a studené z Atlantiku způsobuje bouřlivé vlny pod 40. jižní rovnoběžkou, takže platilo a platí, že obeplout Mys Dobré Naděje je stále riziko i přes všechny ty navigační vymoženosti.

Dva oceány je symbol, který patří neodmyslitelně k Jižní Africe, a tak i největší akvárium je tak pojmenované. Jsme milovníky moří a oceánů a tak jsme si nemohli tuhle příležitost nechat ujít.  Two Oceans Aquarium je umístěno na okraji Victoria & Albert Waterfront, což jsou bývalé doky přebudované na výletní místo plné restaurací, nákupních center, butiků, specializovaných obchůdků, luxusních apartmánů a stále ještě fungující doků na opravu lodí. Mezi kterými se proplétají jak cizinci, domácí, turisti a dělníci takže celková atmosféra je velmi multi-kulti. Pokud někdo miluje historii, může si bez problémů objednat komentovanou prohlídku, kde je možné všechny nejvýznamnější  pamětihodnosti včetně místního malého orloje navštívit (Clock Tower,Swing Bridge, Alfred Basin, Robinson Dry Dock, Old Power Station,Time Ball Tower, atd.).

Samotné akvárium se asi nedá srovnávat s tím v Barceloně nebo v Monterrey v Severní Americe, ale přesto je expozice uspořádána přehledně a největší akvárium s predátory a s dvěma miliony litrů slané vody je pořádnou atrakcí. Nejvíc jsme se těšili na avízovaný kelp underwater forest (podle google překladače podvodní čepelnatkový les), ale bohužel expozice byla v rekonstrukci, takže to až tak ono nebylo. Nadšení pro podvodní svět nám vydrželo i díky expozice tučňáků, skoro tři hodiny, ale pak už jsme se chtěli zase podívat na skutečný oceán a tak jsme se vydali na prohlídku vlastního Waterfront.

Mimo jiné jsme objevili autentický obchod s africkými uměleckými předměty African Trading Port, ale ceny jsou poněkud vyšší. Postrádáme tržíčky, na kterých se dá smlouvat, zatím se na nákup uměleckých artefaktů opravdu necítím. Konec konců nemám tady poslání jak Emil Holub :-))

Z atrakcí, které jsme ve Waterfront navštívili určitě mezi nejzajímavější patřily Robinsonovy suché doky, které jsou nejstarší svého druhu, které se stále každodenně používají a sledovat opravu velkých lodí je docela pro suchozemce zážitkem.