Díl 35: Kruger 4 – Loučení – sbohem a šáteček

Ujeli jsme víc jak 700 km a strávili čučením do roští a savany skoro 32 hod. Máme nakonec téměř kompletní sbírku antilop, z nichž nejoblíbenější jsou pakůň a kudu. Z velké pětky nám chybí lev, ale viděli jsme spoustu velkých zvířat hyenu, geparda, hrochy, žirafy i opice. Na druhou stranu jsme spoustu živočichů neviděli a tak se můžeme těšit na příští návštěvu.

Zatím jsme z Jižní Afriky viděli jen malou část, ale Kruger je zatím jednoznačně největší a nejlepší atrakce. Přestože se jezdí víceméně po asfaltkách nebo po udržovaných prašných cestách a počet turistů respektive autombilů pohybující se v parku je odstrašující, nakonec díky rozlehlosti člověk dostane pocit, že je v divočině. I přes značný turistický ruch je to království, kde stále ještě vládnou zvířata a jejich zákony. Aspoň pro zatím. To je asi nejsilnější dojem, co ve mně z parku zůstal a ten nelze získat, pokud je vám v itineráři vyhrazeno na prohlídku KNP jeden den či jedno odpoledne.

Kruger je velkolepá podívaná. Nejvíce se toho odbývá v noci a velmi brzy ráno, kdy predátoři útoči a není moc velké vedro, a tak je super, pokud najdete způsob jak nocovat v parkových táborech či soukromých lodžích.

Na druhou stranu po třech dnech usilovného brejlení do savany a buše toho máme tak akorát a dnes den věnujeme línému odpočinku. Po ranní návštěvě hroší pozorovatelny jsme si dopřáli chladnou koupel v našem bazénu a po brzkém obědě jsme se vydali zpět do Johannesburgu.

A zítra nás čeká přesun do Kapského města. Všichni o něm mluví, jako o jednom z nejkrásnějších měst světa. Takže je na co se těšit.