Díl 26: Vykradli nám fabriku

Ranní probuzení telefonem nikdy nevěstí nic dobrého. Ani tentokrát to nebylo nic pozitivního. Volá mi náš hlavní mistr, že nám vykradli fabriku. Trochu mi spadla čelist, jak jako vykradli? Co ukradli? Kdo to vykradl? Vypadá to, že zmizelo spoustu mědi, ale naštěstí nejsou mrtví ani zranění (teda kromě psychického šoku). Jsem na několikrát na telefonu se šéfem správy budov i hlavním mistrem. A teď mě čeká příjemný telefonát s majiteli. Být poslem špatných zpráv je vždycky peklo. Jdeme na snídani, ale moc mi nechutná. Zabalíme si věci a jedeme na letiště do Durbanu. Přebukuji letenky a letíme zpět do Johannesburgu.

Stejně je ale už odpoledne a nedá se nic dělat, protože policajti odjeli a zůstala tam jen ochranka. Procházím fabriku a zjišťuji detaily. Ukazuje se, že to byla poměrně sofistikovaná a synchronizovaná akce, přestože fabrika je hodně zabezpečená.

Na bráně jsou vždy dva strážní a jeden z nich musí každou hodinu při obchůzce zmáčknout prezenční tlačítko, pokud ne výstražný signál by měl dorazit na pult ochrany a měla by během pár minut dorazit výjezdová jednotka. Areál je sledován video kamerami. Výjezdovka a hlídači areálů jsou dvě nezávislé bezpečnostní agentury. Nejslabším článkem je vždycky lidská chyba. V tomto případě se ukázalo, že hlavní chybou bylo, že člen naší ochranky resp. jeden z nočních hlídačů byl zároveň i členem gangu zlodějů.

Takže hlídači byli, jak to tak bývá, jeden hodný a jeden špatný. Když náš hodný hlídač obcházel areál, špatný hlídač otevřel bránu a vpustil náklaďák s komplicema do areálu. Společně hodného strážného svázali, polyetylénovýma páskami, strčili mu k hlavě pistoli, aby nebyl moc aktivní a hodili ho do kumbálu. Stejně tak naložili s noční směnou, takže různě po areálu se povalovalo asi pět svázaných nebožáků. Náš špatný hlídač nadále obcházel ve stanovených intervalech areál, takže druhá bezpečnostní agentura neměla žádnou indikaci o problémech v areálu. Protože špatný hlídač věděl, kde jsou kamery nebyl problém je vyřadit z provozu. Fabrika je v průmyslové zóně Isando a tak parta zlodějíčků mohla celkem nerušeně několik hodin nakládat měděné kabely, měděné pasy pro výrobu a hotové měděné cívky připravené pro výrobu nových motorů. Celkem bez problémů si odnesli přes pět tun mědi. Naštěstí nikdo z pracovníků neprozradil, jak se dostat ke speciálnímu skladu s další mědí. To by ztráty byly dvojnásobné. I tak si kluci odvezli měď za skoro dva miliony randů. Jsme pojištění na krádež do jednoho milionu.

Ukázalo se, že idylický život v Johannesburgu až tak idylický být nemusí a může se z minuty na minutu zvrtnout do noční můry.