Díl 23: Durban

Po včerejší exkurzi po stopách indické minority máme dnes na seznamu MUST BE SEEN další durbanské pamětihodnosti a atrakce. Naštěstí hlavní historické budovy jsou koncentrovány v okolí náměstí Francis Farewell, a tak povinné focení radnice, musea přírodních věd, knihovny a pomníků, máme naservírované v jednom kompaktním balíčku. Celá akce včetně cesty nezabere déle než dvě hodiny a hlavně se vyhneme poledním teplotám na rozpálených chodnících.

Další položka na seznamu je nejstarší botanická zahrada v Africe – Durban Botanical Garden. Stošedesát let historie, kapradiny, přesličky, orchideje a spousta květin, dělá ze zahrady místo, kde si chcete aspoň na chvíli odpočinout od pulzujícího srdce metropole KwaZulu – Natal. Kromě skleníků, zábavných zelených ptáčků a poletujících motýlů, jsme si užili i zahradní kafetérii. Zážitek z panoramatického výhledu nám zpestřila tlupa makaků. Vrcholné číslo bylo, kdy jedna opice využila zaváhání návštěvnice a bleskově ji vyrvala z ruky její sendvič a zdrhla s ním na strom. Výraz indické turistky byl k nezaplacení.

Pak se přesouváme k futuristickému stadiónu Mozese Abhidy (jeden z bývalých vůdců Komunistické strany Jižní Afriky), který byl vybudován pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 a který jako mnoho dalších stadionů, pomalu začínat chátrat bez většího komerčního využití. Fouká vítr a tak vyhlídkový výtah je mimo provoz. Adrenalin si vynahrazujeme zapůjčením bicyklu a vydáváme se na Tour de Golden Mile. Nejdříve se Káča na to moc netváří, protože naposled měla, co dočinění s tímto dopravním prostředkem na konci minulého století, ale pak tomu přijde na chuť a drandí jak šampión z Vuelty. Projedeme celou promenádu a skončíme před uShaka Marine World, u které proslulá promenáda Golden Miles končí. Propagační cedule s rozzářeným rodinkami jsou indikací, že tato atrakce opravdu není pro nás a místo toho jdeme na oběd do restaurantu Moyo na výběžku South Pier.

Chilli krevety, dobré pivo a výhled na zoufalce, kteří chtějí surfovat. No nádhera. Vracíme se podél moře s přestávkou na pozdně odpolední smoothie a kávu s amarulou v Decadent caffe. Posledním bodem, který nám ještě zbývá odškrtnout je návštěva Gateway Theatre Mall, což je údajně největší nákupní galerie na jižní polokouli. Káča je trochu vykukaná z divoké dopravy, agresivních řidičů a jízdy po nacpaných dálnicích. Místo nákupního šílenství se jen krátce stavíme pro jídlo na večeři. Moc dobrý nápad to nebyl, protože najít, dojít a zorientovat se v téměř nekonečném hypermarketu nám dala dost zabrat a domů jsme dorazili až kolem deváté. Hektický zážitek jsme si vynahradili klidnými chvilkami u osvíceného bazénu se sklenkou silného jihoafrického vína.