Díl 22: Do srdce africké Indie nebo snad indické Afriky?

Duben a květen je z pohledu pracujícího super, protože v těchto měsících je největší koncentrace volných dnů a občas to vychází až na dva prodloužené víkendy. Tentokrát to úplně nevyšlo, ale když jsem si vzal na pátek dovolenou, tak máme díky Freedom Day (konec apartheidu) a Workers day pět volných dnů na poznávání dalších koutů Afriky.

Moře volného času chceme strávit obhlídkou pobřeží indického oceánu a navštívit největší indické město mimo Indii. Letenky low cost společností FlySafair jsou za necelých 2000 SAR, což je velmi kulantní. Jen Káča se trochu obává, jestli letadla budou mít i motory. Mají. Bezpečně přistáváme po hodinovém letu na letišti King Shaka v Durbanu.

Trochu zmatku při půjčování auta, ale vše je zdárně vyřešeno. Durban je centrum provincie KwaZulu – Natal, kde žije největší minorita Indů v jižní Africe. Když se s nimi člověk baví, tak díky jejich vzhledu automaticky předpokládá, že znají a často cestují do Indie. To je samozřejmě chyba, protože v drtivé většině se jedná o potomky rodin, kteří sem z Indie byli přivezeni na začátku devatenáctého století jako pracovní síla na třtinové plantáže a nikdy z indického kontinentu neviděli víc než obrázky na netu. Přes oblíbený booking.com jsme si za přijatelnou cenu zajistili malý útulný pokoj v třípokojovém penzionu v zahradě s bazénem nedaleko od umghlangského majáku ve stejnojmenné čtvrti, která je označována jako durbanský Beverly Hills.

Máme docela dlouhý seznam MUST BE SEEN, a proto jen hodíme kufr za dveře a jedeme do indické čtvrti. Ale nakonec jsme trochu zklamaní. To, co mělo reprezentovat malou Indi na africkém kontinentu se tak trochu rozplynulo v multikulturním světě.

Pouliční prodavači a džungle proplétajících se chodců na ulici na úzkých chodnících tu stále je, ale pokud hledáte atmosféru, kdy do Durbanu přicestoval mladý právník Mohandas Karamchand Gandhi, pak hledáte marně. Aura zašlých časů zmizela. Noví přistěhovalci z Asie i dalších afrických zemí nabízejí opravu kol, indické sárí, zanzibarské koření, čínské boty a trička, rychle občerstvení všech možných světových národů v malých, nepříliš čistých krámcích  a atmosféra už se od jiných podobných čtvrtí moc neodlišuje. Pokud máte rádi smlouvání, tržnice, malé krámky, přiměřený nepořádek, odér potu, hnijící zeleniny a pestrých barev, pak je to vaše čtvrť.

Abychom vyrovnali vyvážený multikulturní přístup usoudili jsme, že bude dobré navštívit ještě nějakou mešitu. Nejbližší, přímo na rušné obchodní třídě se nacházela West Street Mosque, ale nebyl čas modliteb, a tak byla zavřená. Tím naší snaze po otevřeném přístupu bylo učiněno zadost a mohli jsme se vrátit do Unhlangy a udělat si podvečerní procházku po pláži k majáku. Den jsme zakončili báječnou večeří Káča si dala stejk z tuňáka a já jsem si objednal pálivé krevety v čili omáčce. Utvrdili jsme se, že jihoafrická kuchyně je opravdu naše krevní skupina.