Díl 21: Botanická zahrada a přehrada Emmarentia

Přeci jenom nám trochu chybí příroda. Johannesburg je veliký, ale je to město a těch ploch se zelení tady moc není. Ostatně je zbudované na haldách po dolování zlata a aby se tu dalo přežít vysadili tu kolem dvacet miliónů stromů, což je asi největší umělý les na světě. Snažíme se o víkendech dostat se někam do přírody.

Tento víkend jsme se rozhodli, že se podíváme do botanické zahrady. Po prostudování mapy jsme ještě do plánů výletu zahrnuli přehradu, která se zahradou sousedí. Zaparkovali jsme nedaleko přehrady a hned na začátku jsme narazili na sousedský trh. Bylo tady spousty věcí, kterých se chtěli lidé zbavit a pro něž měli zase jiní uplatnění. Nám se podařil skvělý nákup, kdy jsme získali za bezkonkurenční cenu nejen úplně novou a skvělou nerezovou soupravu na grilování, ale především velkou víc jak půl metr velikou masku. Neměl jsem odvahu čekat, jestli by tam tyhle skvělé kousky byly až bychom šli zpět. Takže jsme se s tím museli tahat, ale stejně to stálo za to. Kromě toho tam byla moc příjemná atmosféra a skvěle vypadající sendviče.

Botanická zahrada je výrazně větší než průhonický park (má víc jak osmdesát hektarů), ale jen část je věnovaná okrasným rostlinám. Zbytek je prostor, který využívají Jossies (jak se obyvatelé Johannesburgu sami nazývají) k procházkám, venčení psů, piknikům a podobným aktivitám. Zahrada byla založena už v roce 1886 a patří mezi parky sdružené v SANBI (South African National Biodiversity Institute). Pěkně jsme si to užili včetně pikniku na lavičce. Je skvělé mít čistou hlavu.

To je výhoda být ex-pat. Doma bychom něco dělali na našich nemovitostech, navštěvovali příbuzné, pracovali na počítači nebo honili pracovní resty, protože povinnosti a věci, které musí být udělány se tak nějak generují stále dokola. Ale tady? Sedíte na lavičce žvýkáte sendvič chicken, avo & mayo, koukáte na exotickou borovici, jak se kývá ve větru a není kam spěchat. Když jsem se o našem výletu bavil se sekretářkou protočila oči a začala vyprávět historky, co se komu v parku, kdy stalo. No nevím. My jsme se tam fakt cítili dobře a bylo tam dostatečně bílých, což tak nějak nám dodávalo pocit bezpečí.