Díl 11: Downtown Johannesburgu

Už jsme tady dost dlouho, a tak jsme se o víkendu osmělili a rozhodli se, že vyrazíme do centra. Ve většině měst je centrum výstavní částí města, to platilo až do devadesátých let minulého století i o Johannesburgu. Ovšem poté co ujal vlády Africký národní kongres, dostali někteří pocit, že centrum, kterému vévodil především šedesátipatrový Hotel Carlton, ve kterém mimo jiné byla ubytovaná premiérka Thatcherová i prezident Clinton, je symbolem prohnilého apartheidu a je ho potřeba zničit. To i s celým okolím se celkem bez problémů podařilo.

Na začátku milénia byl Johanesburský downtown opravdu extrémním místem, kde se bílý spoluobčané nevyskytovali, což u starousedlíků je opravdu bolestivá záležitost. Stále totiž vzpomínají, kde byla jejich oblíbená cukrárna a kam chodili do parku s kočárkem.  Posledních pár let si to vláda v Pretorii uvědomila a začala s postupnou sanací, ale jde to ztuha.

V prvním přiblížení jsme se rozhodli, že centrum projedeme v turistickém autobuse Hop on Hop off, který je čím dál víc populární ve většině světových metropolí. Trochu zmatek, která trasa je která, ale nakonec jsme správně vybrali Red tour bez návštěvy Soweta. To jsme trochu prokoučovali a pokud se tam někdo chystáte, je to asi dobrý způsob, jak se do Soweta bezpečně dostat. Trasa zahrnuje devět zastávek a nejpohodlnější je začít v Rosebank nebo v Golden City Reef Theme Parku (permanentní matějská pouť v lepším vydání).

Mezi zastávky, kde určitě stojí za to vystoupit je Apartheid museum a trochu nasát atmosféru, kde být černým v Jižní Africe, nebylo nic, co by někdo záviděl. Prohlídka pivovarnického gigantu SAB a jeho World of beer nás nechala chladnými stejně jako James Hall transport museum. Pokud má někdo zkušenost s Bronxem 80.let nebo pokud vyhledává dobrodružství za bílého dne, tak lze doporučit procházku v oblasti již výše zmíněného Hotelu Carlton anebo Constitution Hill. My jsme ještě dali obchodní centrum Newton, které je jednou z vlaštovek renovace centra, ale složení sociálních skupin a etnik se výrazně odlišovalo od našeho Bedforview centra. V každém případě cesta rudým busíkem stojí za to. Takže chutě Hop ON!