Díl 7: Víkend v horkých pramenech Bela Bela

Jeden kolega se při obědě rozplýval, jak slavil svou rozlučku se svobodou v Bela Bela. Zbystřil jsem pozornost, protože, jak se ukázalo v Bela Bela jsou jedny z nejoblíbenějších horkých pramenů v JAR a horké prameny patří k naším oblíbeným výletním destinacím.

Bela Bela je malé městečko asi 170 km na severo-východě od Pretorie. Takže pokud nejsou velké zácpy, což v našem případě v pátek odpoledne byly, dá se to stihnout za dvě hoďky. My jsme se zasekli poměrně na dost dlouhou dobu na cestě do Pretorie, a tak se cestování protáhlo. Ostatně bylo to ponaučení, že jezdit směrem z Johannesburgu do Pretorii v pátek odpoledne je nesmysl. Tříproudová dálnice je vydatně zacpaná oběma směry. Vždycky.

Ubytovali jsme se v příjemném Sammerset Palace  pensionu. Trochu nás zaskočilo, že k němu vede prašná cesta, ale penzion i večeře byla víc než v pohodě. Ostatně všechny penziony, které jsou vedené bílým nebo indickým managementem jsou v pohodě. Nechci být rasista, ale pokud je vedení černé většinou očekávání zůstanou za realitou. Sobotu jsme si vyčlenili na  koupání. Pokud se chcete vykoupat v teplé léčivé vodě, tak musíte zamířit do jednoho ze zařízení patřící pod hlavičku Forever Resortu, který oficiálně všechny prameny v okolí obhospodařovává. Můžete se vydovádět na venkovních atrakcích ve Warmbath Forever Resort nebo si užít klidnější lázeňskou atmosféra v  Hydro Forever Resort, což je kombinace někde mezi Karlovými Vary, plavečákem v Podolí a maďarskými sirnými lázněmi Hevíz. Vzhledem k tomu, že jsme netoužili si užít skluzavek se skotačícími a výskajícími černoušky, byla Hydro jasná volba. Teplota 35°C ve venkovním i vnitřním bazénu byla přiměřená. Pro revmatiky spešl nabídka bazénu s vodou 45°C, kde jsme vydrželi jen deset minut.

Pobyt jsme si užili ve velmi rozmanité společnosti od bílých, přes rodinku Indů, kteří do vody vůbec nevlezli a nesundali péřové bundy ani v poledne při 23°C ve stínu, přes Arabky s hidžhábem, hlídané žárlivými manželi až černošskou majoritu. Pokud někdo miluje rochnění ve vodě plné minerálů, tak je to ideální volba na víkendový zájezd do provincie Limpopo. Den jako malovaný a naše tělo si absorbovalo minerály nejméně na další rok. Abychom zase nebyli až tak moc zdraví, večeři jsme si dali v de Dekke restaurantu a objednali jsme si eisbein, což je místní specialita – vepřové kolínko v medové krustičce a nebyla to špatná volba. Hned jsme se cítili jako v pořádné české venkovské hospodě.