Díl 6: Johannesburg: Kolébka lidstva – Cradle of mankind

Na programu máme návštěvu UNESCO site herritage – Cradle of Humankind. Cesta dle Google maps by měla trvat trochu přes hodinu, což je na místní poměry nedaleko. Poté, co jsme opustili dálnice a dostali se na okresky, se ukazuje, že ani tyhle silnice si, co do kvality s našimi nezadají.  A taky nás tu nikdo nechce zastavit, znásilnit a zabít.

Krajina připomíná svými zvlněnými kopečky jižní Čechy v parném létě. Asi hodně parném létě, protože tráva tu je většinou už žlutá a uschlá. A taky ty stromy jsou o dost jiné. Ne, nevypadá to jako v Čechách, jsme fakt v Africe. Jak už z názvu cíle vysvítá, jedná se o archeologická naleziště s jedněmi z nejstarších fosilií hominidu na světě. Datování míří až do vzdálených 2,3 mil let.

Navštívili jsme dvě nejznámější místa Maropeng a jeskyni Sterkfontein. Nicméně nadšení archeologové amatéři mají na výběr asi z dvaceti prohlídek archeologických nalezišť. Není moc jednoduché podat archeologická naleziště adrenalinovou formou. Takže pokud by se někdo těšil na velkou adventuru, tak asi bude zklamaný. Zvlášť návštěva jeskyně Sterkfontein, pokud pominu klaustrofobickou prolejzačku, je srovnatelná s prohlídkou jeskyní v Koněprusích.  Maropeng je návštěvnické centru, které má přiblížit naučnou formou, co se podařilo v okruhu asi 20km vykopat. Z archeologického pohledu je to něco jako Mekka pro Araby, protože ještě v roce 2010 tato oblast byla zdrojem jedné třetiny fosílií raných hominidů nalezených pře tímto datem.

Středisko je tak trochu kombinaci Disneylandu a plzeňské Techmanie a na jeho výstavbu přispělo jak UNESCO, tak Evropská Unie. Kdo čeká, že tu bude vystavena kostra nedávno vykopaného Australopiteka, tak je samozřejmě na omylu. Pořád mi vrtá hlavou jak můžou rekonstruovat kostry ze zlomků zápatní kosti, ale evidentně to jde. Na druhou stranu je to fakt, že místo má své kouzlo výjimečnosti zvlášť, když přidáme trochu patetismu a uvědomíme si, že jsme vlastně všichni tak trochu Afričani.

P.S.: Jako bonbónek byl nález otisk dlaně našeho ex-presidenta Klause, který se zde zvěčnil jako jeden z významných státníků, kteří Maropeng navštívili.