Díl 3: Johannesburg: Jídlo v království hazardu

Je odpoledne a tak máme nejvyšší čas se podívat jaké máme možnosti pro naplnění našich žaludků. Nevypadá to špatně. Už na druhý pokus se nám podaří proniknout skrz konferenční centrum a vnořit se do části, kde se nachází většina restaurací.

IMG_0111Je to tady docela labyrint. Cestou míjíme multiplex s 8 filmovými sály, herna velikosti tréninkové ledové plochy, pasáž kde si je možné mezi dvěma hrami Black Jacku nebo pokeru v Gladiator’s Private, nakoupit oblek od Armaniho nebo pár menších diamantů. Tohle ale není naše liga a krom toho máme hlad, takže je potřeba se soustředit na výběr restaurantu s nejlepším poměrem cena výkon.

Máme rádi mořské plody, a tak nás naše intuice přirozeně nasměruje do Ocean Basket. Před každou, teda skoro každou, restaurací je zástup číšníků, kteří se mohou přetrhnout, aby vás mohli uvést k volnému stolu. Je hezké, že se představí křestním jménem, popřeje nám, aby se nám v podniku líbilo a podá nám otevřený jídelní lístek.

Teprve později jsem se dověděl, že neberou žádnou mzdu a všechno, co si vydělají je spropitné. V Africe je standard 10 % a tak se mohou přetrhnout, aby vám pobyt zpříjemnili a prodloužili seznam objednaných položek. Je to jiný přístup než v Evropě, a hlavně než ve většině českých podniků. Snaha vytvořit příjemnou atmosféru je velmi příjemná a taky se hned spropitné dává ochotněji, a to i těm, co zrovna velkorysostí nevynikají.

Náš africký pobyt jsme začali mušlemi s máslovo – citronovou omáčkou a mořským platem pro dvě osoby s výběrem chobotnic, krevet, mušlí, kalamárů a ryb. Dáváme si kávu a rozhlížíme se jaké jsou další možnosti – portugalská restaurace Braza, řecká Platia, africký Tribe, čínský Zen nebo indický Taste of Mumbai. A to jsou jenom ty, co vidíme. IMG_0112 (1)Jak se později ukázalo, výběr je mnohem větší. Rozhodně hazardní hráči tu hladem netrpí. Ostatně stejně jako v podobných zařízeních po celém světe se tu dá najíst dvacet čtyři hodin denně sedm dnů v týdnu. Nikde nejsou okna, jen umělé osvětlení, který dává hráčům zapomenout, jestli je den nebo noc.

Je na čase se podívat do kasina. Ne že bych se chtěl hned pustit do hry, ale zajímá mě to. Asi jediný rozdíl oproti Americe jsou části, kde se dá kouřit. Jinak nekonečné řady hracích automatů, stolů pro black jet nebo ruletu. Pokud si přejete se zbavit větší sumy peněz, můžete to v tichu provést v pronajatém soukromém salónku. Jestli jste si v mládí hráli na kamennou tvář, zkuste štěstí v pokerových turnajích. Upřímně řečeno, tenhle svět nechápu a není pro mě.